ТЕПЛИЙ ДІМ
- Про ТЕПЛИЙ ДІМ
- Ініціативи з енергозбереження
- Калькулятор енергоефективності
- Технології енергозбереження
- Фінансування
- Законодавство
- Стандарти з енергозбереження
- Успішні проекти
- Новини
- Запитання та відповіді
- Бібліотека
- Ресурсні центри для ОСББ та ЖБК
- Зв'яжіться з нами
Запитання, що їх ставлять найчастіше
Чи застосовуються, як і раніше, для розрахунку тарифу на опалення нормативи з довідника "КТМ-204 Украина 244-94", і, якщо так, то у випадку, коли температура опалювального періоду вища за нормативну, чи передбачається перерахунок платежів?
Відповідь фахівців Інституту місцевого розвитку:
Формування тарифів на теплову енергію (ТЕ), її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення (ЦО) і постачання гарячої води здійснюється відповідно до Постанови КМУ №869 від 01.06.2015 р. «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» (далі – ПКМУ № 869).
Пряме посилання на застосування КТМ 204 України 244-94 при формуванні Річних планів для розрахунку тарифів в ПКМУ № 869 відсутнє, зокрема зазначено лише, що:
Річні плани ліцензованої діяльності з виробництва, транспортування та постачання ТЕ складаються на підставі фактичних за останні п'ять років та прогнозованих обсягів виробництва і споживання теплової енергії з урахуванням укладених із споживачами договорів та інших техніко-економічних факторів (пункт 13).
Річні плани надання послуг з ЦО складаються на підставі результатів діяльності за останні п'ять років, прогнозованих обсягів надання послуг з урахуванням укладених договорів із споживачами та інших техніко-економічних факторів (пункт 52).
Практика формування тарифів свідчить, що суб’єкти господарювання при формуванні планової потреби в теплоті на опалення враховують у розрахунку тарифів:
Формули та окремі показники Додатку 1 КТМ 204
Окремі показники національного стандарту України ДСТУ-Н Б В.1.1-27:2010 «Захист від небезпечних геологічних процесів, шкідливих експлуатаційних впливів, від пожежі. Будівельна кліматологія» (далі – ДСТУ). Зокрема відповідно до ДСТУ застосовуються показники тривалості опалювального періоду та середньої температури зовнішнього повітря за опалювальний період.
Для порівняння наведемо показники КТМ 204 та ДСТУ для м. Києва:
Тривалість опалювального періоду: 187 (КТМ 204) та 176 діб (ДСТУ)
Середня температура зовнішнього повітря за опалювальний період: -1,1 (КТМ 204) та -0,1 (ДСТУ).
24.03.2015 на офіційному сайті Мінрегіонбуду розміщено роз’яснення з питань застосування показників параметрів «Норми та вказівки по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні»:
Приміткою 1 до додатка 1 «Основні кліматологічні дані і коефіцієнти для розрахунку витрат тепла на опалення, вентиляцію та гаряче водопостачання житлових та громадських споруд» КТМ 204 визначено, що кліматологічні дані прийняті за СНиП 2.01.01-82 «Строительная климатология и геофизика» (далі – СниП 2.01.01). Відповідно до наказу Мінрегіонбуду України від 16.12.2010 № 511 з 01.11.2011 надано чинності національному стандарту України ДСТУ-Н Б В.1.1-27:2010 «Захист від небезпечних геологічних процесів, шкідливих експлуатаційних впливів, від пожежі. Будівельна кліматологія» (далі – ДСТУ-Н Б В.1.1-27), який уведено вперше зі скасуванням чинності СНиП 2.01.01.
Враховуючи зазначене повідомляємо, що при застосуванні показників певних параметрів КТМ 204, які розраховувалися або приймалися з урахуванням вимог СНиП 2.01.01, слід робити перерахунок відповідних показників з урахуванням вимог ДСТУ-Н Б В.1.1-27.
Але, як зазначалось, в ПКМУ № 869 прямого посилання ні на КТМ 204 ні на ДСТУ немає. Натомість є норма щодо врахування при складанні Річного плану фактичних за останні п'ять років та прогнозованих обсягів. Це означає, що якщо суб’єкт господарювання виконуватиме цю норму і враховуватиме фактичні за останні п’ять років обсяги, він таким чином враховуватиме у планових розрахунках і фактичну температуру зовнішнього повітря, оскільки вона є одним з факторів, що вплинула на фактичні обсяги.
Для того, щоб з’ясувати, яка саме середня температура була застосована підприємством теплопостачання для розрахунку тарифів (КТМ 204, ДСТУ, з урахуванням факту за 5 років) споживач очевидно може скористатися своїм правом одержувати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання, порядок надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо (стаття 20 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги»).
Питання перерахунків за житлово-комунальні послуги передбачено Законом України «Про житлово-комунальні послуги» та Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ № 630 від 21.07.2005 р.
Відповідно до цих нормативно-правових актів виконавець послуг зобов’язаний проводити перерахунок розміру плати за надання послуг у разі ненадання їх, надання не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних та/або якісних показників від затверджених нормативів (норм) споживання, у порядку, встановленому КТМ та визначеному договором.
Єдиний порядок здійснення перерахунків, що існує на сьогодні, встановлений постановою КМУ № 151 від 17.02.2010 р. «Про затвердження Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості».
В частині послуг опалення, цей Порядок передбачає перерахунок:
Якщо надання послуг з централізованого опалення розпочалося пізніше встановленого строку або опалювальний сезон достроково закінчився, а також за наявності перерв у наданні послуг, що перевищують допустимий строк (12 годин на добу один раз на місяць), перерахунок за надання таких послуг за відсутності квартирних та будинкових засобів обліку ТЕ проводиться.
У разі невідповідності фактичної температури в житлових приміщеннях нормативній перерахунок за відсутності квартирних та будинкових засобів обліку ТЕ проводиться у разі оплати послуг.
Таким чином, питання перерахунків за «теплу зиму» не врегульовано в чинному законодавстві. Хоча зрозуміло, що з великою ймовірністю, фактична температура зовнішнього повітря за опалювальний сезон може не співпасти з температурою, що була передбачена в тарифах.
16.04.2015
Важливі новини і публікації
Освітній відеоролик "Термомодернізація житлового будинку - кроки" -
процес термомодернізації, необхідність та вигоди її проведення для мешканців багатоквартирних будівель.
Про ролик
Фінансовий інструмент ЄБРР для підвищення енергоефективності у житловому секторі України
Про Програму IQ energy
Новий ресурс - приклади успішного впровадження енергозберігаючих заходів для тих, хто хоче зменшити свої витрати на комунальні послуги завдяки ощадливому споживанню та підвищенню енергоефективності власної оселі.
Судсидії. Тарифи. Енергоефективність.
Останні новини
Значні зміни: українців зобов‘яжуть проводити енергоаудит будинків
В Україні вже у наступному році повинен запрацювати Фонд енергоефективності, за рахунок якого сім‘я зможе компенсувати до 50% витрат на утеплення свого житла. Далі
Кращі практики: ОСББ "Юлія" м. Хмельницький. Перша багатоповерхівка, утеплена за кошти міського бюджету та мешканців 50:50
Міська рада готова фінансувати 70% витрат для будинків ОСББ. Далі
6 жовтня відновлено Урядову програму допомоги населенню при утепленні індивідуального житла
Відновлено придбання енергоефективних матеріалів та обладнання з частковим відшкодування залучених кредитних коштів. Ощадбанк та Укргазбанк знову почали видачу фізичним особам «теплих» кредитів в рамках програми. Далі
Кращі практики: ОСББ по вул. Учительська, 10 - повна термореновація стін
70% вартості робіт фінансується з міського бюджету, решта – внесок мешканців. Далі
Луцьке ОСББ отримало найбільший в Україні кредит на енергоефективність
Укргазбанк надав рекордний кредит на 10 років луцькому ОСББ «Центральна Вежа» в розмірі майже 3,5 млн. грн. Далі
Конкурс "Найефективніший споживач енергоресурсів" на новому ресурсі "Енергодопомога"
Призи від компанії REHAU - Сертифікат на суму 4000 грн на придбання вікна REHAU. Далі